Nie je nič jednoduchšie ako vziať svojho psa do prírody. Napriek tomu je dobré vedieť, ako sa na dlhšiu túru pripraviť, čo si zbaliť a akú trasu zvoliť. Tu je 8 tipov, ako si spoločný výlet užiť a vyhnúť sa zbytočným nepríjemnostiam.
Je dôležité poznať schopnosti a fyzickú kondíciu svojho psa
Ak chodíte na dlhé výlety pravidelne, poznáte schopnosti svojho psa. Ak však chodíte len na krátke prechádzky v okolí, predlžujte výlety postupne, aby ste si obaja zvykli na dlhšie trasy. Potom naplánujte trasu podľa schopností psa a pozrite sa na terén, aby bol pre psa zvládnuteľný.
Ak máte veľmi mladého psa alebo šteňa, nezabudnite honepreťažovať, aby sa jeho pohybový aparát správne vyvíjal a nemal problémy v dospelosti. Preto šteniatka do jedného roka berte na menšie výlety a postupne ich učte zvládať záťaž.
Primeraný prísun energie
Je dôležité zabezpečiť, aby malo šteňa počas dlhších výletov dostatok energie, a to aj počas niekoľkých dní. Koniec koncov, nejde o činnosť, ktorú váš pes vykonáva každý deň, a preto má prirodzene vyššie energetické nároky.
Ak je váš pes zvyknutý na ranné kŕmenie, mal by byť kŕmený čo najskôr, aby mal dostatok času na strávenie potravy pred výkonom (aspoň 30 minút pred výkonom).
Nezabudnite psovi na výlet pribaliť pamlsky a v prípade dlhšej a namáhavejšej túry aj malé občerstvenie na doplnenie energie.
Nezabudnite na vodu
Pred samotnou túrou je dobré dať psovi veľa piť, aby sa pred cvičením hydratoval. Najmä v lete by ste však nemali zabudnúť pribaliť cestovnú misku alebo cestovnú fľašu, aby váš pes mohol zostať hydratovaný počas celej túry. Predídete tak prehriatiu a vyčerpaniu.
Správne vybavenie pre vás a vášho psa
Správny horský pes vie, že na dlhšie túry je nevyhnutné dobré vybavenie. To platí aj pre vášho psa.
Predovšetkým si musíte uvedomiť, že svojho psa nemôžete vždy a všade vziať so sebou. Vo všeobecnosti platí, že aj z bezpečnostných dôvodov je lepšie mať psa na vodítku.
Základnou výbavou na výlety so psom sú preto: dobre padnúci postroj, odpružené vodítko (s tlmičom nárazov) a pre vás pás alebo bezpečnostný pás, ku ktorému vodítko pripevníte. Táto trojica zabezpečuje pohodlie pre vás aj vášho psa. Ak sa chystáte do chladnejších a daždivých oblastí, nezabudnite pribaliť aj pláštenku pre psa.
Spanie pod spacím vakom
Bez spania vonku alebo v stane sa nezaobídete bez poriadneho dobrodružstva. V tomto prípade je najlepšie poskytnúť svojmu psovi miesto na spanie. Nezabudnite si pribaliť cestovnú posteľ alebo deku. Pre chladné noci alebo chúlostivejšie psy sú k dispozícii aj spacie vaky pre psov. Je to dobrý nápad na pravidelnejšie výlety.
Ak spíte vonku, je lepšie psa priviazať napríklad ku kolíku alebo stromu, aby vám počas noci neutiekol.
Lekárnička pre všetky prípady núdze
Vždy buďte pripravení na každú situáciu. Je to jedna zo zásad, ktoré by mal dodržiavať každý turista. Do svojej "ľudskej" lekárničky preto pribaľte niekoľko vecí pre svojho partnera. Výhodou je, že väčšina vecí je vhodná aj pre ľudí, takže ich nebudete musieť baliť dvakrát. Základom je vybavenie na ošetrenie poranených labiek - teda nejaká neškriabajúca dezinfekcia, nožnice s okrúhlym koncom, lepiaci obväz, gáza a obväz so sadrou. Nezabudnite pribaliť pinzetu a návleky na ochranu poranenej labky.
Súprava by mala obsahovať aj ochranu proti kliešťom a v prípade potreby kliešte na ich odstránenie.
Návleky na unavené labky
Hoci sa niekomu môžu zdať čižmy ako nezmyselná a zbytočná vymoženosť, opak je pravdou. Psie labky vydržia veľa, ale dlhá prechádzka po ostrých kameňoch im môže dať naozaj zabrať. Topánočky určite nemusíte nasadzovať preventívne, ale dobre poslúžia v ťažšom teréne alebo v prípade poranenej labky a zachyteného pazúrika. Topánky sú užitočné aj vtedy, keď si všimnete, že pes opatrne našľapuje alebo mierne kríva. Je to príznak opotrebovaných labiek.
Užite si to!
Ešte nikdy sa nestalo, že by výlet so psom bol zlý nápad. Stačí len zobrať mapu a vyraziť!