Krajina ohňa a ľadu.
Aj takto by sa dal opísať ostrovný štát, ktorý sa nachádza na rozhraní Severného ľadového oceánu a Atlantického oceánu. Je to tiež starobylá krajina Vikingov. Archeológovia nedávno objavili vzácny hrob vikingského náčelníka, ktorý bol pochovaný spolu so svojím psom a mečom. Zatiaľ čo vikingská spoločnosť mala k mačkám skôr pragmatický prístup, psy sa spájali s vernosťou. Island je známy aj húževnatým a energickým pastierskym plemenom - islandským psom. V roku 1924 však hlavné mesto Reykjavík zakázalo chov psov ako domácich zvierat. Zákaz bol zrušený až v roku 1984.

Ako to teda je? A aké sú pravidlá pre cestovateľov so psami?
- Pes musí mať minimálne 7 mesiacov (platí pre Českú republiku). Len krajiny bez rizika besnoty, ako je Nórsko, Švédsko alebo Fínsko, prípadne vzdialenejšie Austrália a Nový Zéland majú požiadavku veku zníženú o dva mesiace.
- Vstup do krajiny so psom je možný len cez medzinárodné letisko v Reykjavíku, a to len vo vopred určených troch dňoch v mesiaci. Svoj plán cesty musíte prispôsobiť "vstupným" dňom.
- Pes bude v karanténe 4 týždne (niekedy sa stretávame s 5 až 7 týždňami, ale podľa islandského veterinárneho úradu by to nemalo byť viac ako mesiac). Majiteľ psa by mal zvieraťu poskytnúť klietku. Nezabudnite si urobiť online rezerváciu, aby bolo možné psa vopred zohľadniť.
- Majiteľ psa je zodpovedný za všetky náklady spojené s administratívnym postupom, karanténou a lekárskymi vyšetreniami. Náklady sa môžu vyšplhať na desiatky tisíc korún.
- Európsky očkovací preukaz sa na Islande nezohľadňuje. Pes musí pred odchodom absolvovať sériu lekárskych vyšetrení. Počas pobytu v karanténe bude musieť podstúpiť opakované.
- Pes musí mať medzinárodne platný čip. Váš veterinárny lekár vám poradí, či túto požiadavku spĺňa.
- Vyžadujú sa samozrejme aj určité očkovania, ich úplný zoznam nájdete na webovej stránke Islandského veterinárneho úradu.
- Základným očkovaním je očkovanie proti besnote, ktoré nesmie byť staršie ako jeden rok. Budete tiež potrebovať výsledky krvného testu, ktorý preukáže potrebnú koncentráciu protilátok a ktorý vykoná laboratórium schválené EÚ.
- Pred vstupom do krajiny je potrebné poslať žiadosť Islandskému veterinárnemu inštitútu spolu s kópiou zdravotného osvedčenia zvieraťa.
- Je tiež dobré mať so sebou dokumentáciu, ktorá dokazuje, že ste skutočným majiteľom zvieraťa.
- Až po tomto postupe vám vydajú zdravotné osvedčenie.
- Upozorňujeme, že niektoré plemená môžu podliehať špeciálnemu vyšetreniu, pri ktorom sa posudzuje ich temperament. Týka sa to najmä amerických pitbulteriérov, amerických stafordšírskych teriérov, argentínskych mastifov, brazílskych fila a plemena Tosa-inu. Vlci sú prísne zakázaní, rovnako ako ich kríženci.
